Szycie lambrekinu woda, boa, warkocz krok po kroku

Lambrekin to efektowna dekoracja okna doskonała zarówno do kuchni, jak i do salonu czy sypialni. Ozdobny pas tkaniny może przybrać różne kształty. Najważniejsze aby był dopasowany nie tylko do firanki i zasłony, ale także idealnie skomponowany z pozostałymi elementami wystroju pomieszczenia. Najczęściej spotykany jest lambrekin woda, warkocz i boa. Można je kupić w sklepie albo w łatwy i szybki sposób uszyć samodzielnie, dysponując odpowiednim materiałem i maszyną i do szycia.

 

LAMBREKIN WODA

Potrzebne materiały i narzędzia: dowolna tkanina (np. woal), taśma marszcząca (1:3), nożyczki krawieckie, cienka lamówka, maszyna do szycia

1.Z pasa materiału wycinamy fragment w kształcie trapezu. Długość górnej i dolnej krawędzi należy uzależnić od długości karnisza. Najlepiej gdy podstawa trapezu jest  o ok. 50-70 cm dłuższa niż karnisz. Góra wyciętej figury powinna być 3-4 razy krótsza od dołu.

2.Krawędzie wyciętej tkaniny obszywamy ozdobną lamówką w kolorze dopasowanym do użytego materiału.

3.Taśmę marszczącą wszywamy po bokach trapezu oraz na jego górnej krawędzi. Pamiętamy aby najpierw wszyć dół tasiemki, a dopiero później doszyć górę. Taśmę można wszyć kilka centymetrów od krawędzi tkaniny. Wówczas z pozostawionego materiału utworzy się ozdobna falbanka zakrywająca miejsce połączenia lambrekinu z karniszem.

 

LAMBREKIN BOA

Potrzebne materiały i narzędzia: pas organtyny (3 razy dłuższy od karnisza), taśma marszcząca (1:2,5), nożyczki krawieckie, maszyna do szycia

1.Pas organtyny dzielimy na pół (przecinając wszerz), po czym jeden kawałek zwężamy o pół, tak aby w efekcie uzyskać dwa pasma o jednakowej długości i różnej szerokości.

2.Obszywamy krawędzie wyciętej tkaniny.

3.Obydwa pasma organtyny zwijamy w rulony, a przez środek przeszywamy taśmę marszczącą. Przy pomocy taśmy wyszywamy dwa równoległe względem siebie szwy, a końce zszytej tkaniny wzbogacamy dodatkowym marszczeniem.

 

LAMBREKIN WARKOCZ

Potrzebne materiały i narzędzia: pas atłasu (ok. 30- 40 dłuższy od karnisza), taśma marszcząca, nożyczki krawieckie, kreda, gruba igła, nić

1.Na lewej stronie tkaniny rozrysowujemy kredą kwadraty jednakowej wielkości.

2.Przy pomocy grubej igły w kątach poszczególnych kwadratów robimy niewielkie otwory.

3.Kredą zaznaczamy punkty, które mają być połączone- po przekątnej rozrysowanych kwadratów.

4.Nicią chwytamy wyznaczone miejsca i lekko ściągamy. W ten sposób łączymy wszystkie punkty wszystkich przekątnych kwadratów.

5.U góry krawędzi atłasu wszywamy taśmę marszczącą i przypinamy do karnisza żabkami.