Firanki do kuchni z woalu i gipiury, szydełkowe zazdrostki

Zdobiąc okno kuchenne należy wziąć pod uwagę pozostałe składniki wyposażenia pomieszczenia. Dopasowanie stylistyczne i kolorystyczne zapewni efektowną prezencję całości oraz podkreśli indywidualny charakter wnętrza.

Niezbędnym elementem wystroju kuchni jest elegancka firanka lub funkcjonalna roleta, częściowo lub całkowicie zasłaniająca okno. Największą popularnością wśród kupujących cieszą się lekkie, zwiewne tkaniny- firanki z woalu oraz szykowne firany z gipiury. Praktycznym rozwiązaniem są ponadto wieszane w połowie okna zazdrostki– z bawełny, lnu, batystu, gipiury, woalu, z haftem lub modnym motywem dekoracyjnym (np. kwiatowym, lawendy, świątecznym). Oryginalną ozdobę stanowią zazdrostki szydełkowe– doskonale sprawdzające się w przytulnych wnętrzach z dominacją ciepłych, pastelowych barw.

 

FIRANKA NA SZYDEŁKU

Idealną propozycją dla entuzjastów ręcznych robótek jest samodzielne wydzierganie firanki na szydełku. To pracochłonna metoda dekoracyjna, szczególnie wówczas, gdy planujemy zasłonić całe okno. W zależności od indywidualnych umiejętności może to być prosty wzór w formie krótkiej zazdrostki albo szykowna firanka wzbogacona skomplikowanym motywem zdobniczym.

Osoby, które zdecydują się na ten sposób zdobienia okna, powinny opierać się na szczegółowym schemacie, profesjonalny wzór firanki na szydełku, z przejrzyście rozrysowanymi etapami pracy, stanowi gwarancję niepowtarzalnej dekoracji zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Najlepszym materiałem do wykonania tego typu ozdób jest kordonek bawełniany– odporny na zniekształcenia i łatwy w czyszczeniu. Szydełkowe firanki można przypiąć żabkami lub, po utworzeniu dodatkowych otworów, nawlec na karnisz. Dla początkujących pomocne będą autorskie instruktarze opisujące jak zrobić firankę na szydełku krok po kroku.

 

DEKORACJA OKNA KUCHENNEGO

Efektowna dekoracja okna kuchennego uwarunkowana jest odpowiednim dopasowaniem pod względem koloru, stylu i faktury do specyfiki danego pomieszczenia.

Kuchnia w stylu prowansalskim, z dominującą bielą, beżem, oliwką, lawendą i błękitem, wymaga subtelnych dodatków np. kremowej firanki z cieniutkiego woalu, beżowej rolety z delikatnym wzorem lub gładkiej firanki ecru zawieszonej po obu stronach okna, związanej w połowie ozdobnym sznurem z frędzlami.

Kuchnia w stylu rustykalnym to przede wszystkim drewniane akcenty, wiklinowe dodatki i  ceramiczne ozdoby utrzymane w jasnej, pastelowej tonacji. Charakterystyczna prostota rustykalnych aranżacji widoczna jest także na przykładzie dekoracji okien kuchennych, w których funkcję zdobniczą mogą pełnić firanki z brązowej gipiury lub koronkowe zazdrostki z kremowej włóczki. Zdarza się również, że okna pozbawione są jakichkolwiek firanki- dzieje się tak wówczas gdy okna posiadają efektowne drewniane obramowania.