Jak samemu uszyć rolety rzymskie?

Rolety rzymskie stanowią efektowne dopełnienie zarówno designerskich wnętrz, jak i standardowych aranżacji. Ich największym atutem jest możliwość uszycia z niemal każdego materiału. Mogą przybrać formę tradycyjnej zasłony bądź praktycznej w użyciu rolety. Doskonale sprawdzają się nie tylko w dużych, przestronnych salonach, ale także w ograniczonych powierzchniowo pomieszczeniach. Po zwinięciu określonych części tkaniny uzyskamy dekoracyjny lambrekin, a całkowite rozłożenie poszczególnych pasm przyczyni się do powstania prostej i gładkiej zasłony idealnie współgrającej z klasycznym wystrojem.

 

MODNE ZASŁONY

Rolety rzymskie to kwintesencja elegancji– odpowiednio dobrane stanowić będą nietuzinkową ozdobę wnętrza. Jedynym warunkiem efektownej prezencji jest właściwe dopasowanie pod kątem faktury, koloru, wzoru, uwzględniając pozostałe elementy wyposażenia.

Tego typu dekoracje są propozycją dla osób o zróżnicowanych upodobaniach estetycznych. Może to być zarówno zwiewny tiul z subtelnym wzorem kwiatowym (zasłony na szelkach), jak i szykowny, połyskujący atłas w stonowanym odcieniu, czy poliestrowa tkanina z abstrakcyjnym lub geometrycznym motywem; na przelotkach, na kółkach, na marszczonej taśmie, na agrafki czy żabki.

Osoby zainteresowane tą formą zdobienia wnęki okiennej mogą kupić gotowe rolety rzymskie (dostępne w standardowych wymiarach) albo skorzystać z oferty szytych na specjalne zamówienie klienta.

 

SZYCIE ROLET RZYMSKICH

Zdecydowanie tańszą alternatywę dla kosztownego zakupu eleganckich zasłon stanowi samodzielne uszycie rolet rzymskich. Wbrew pozorom, nie jest to propozycja kierowana wyłącznie do osób dysponujących znacznymi umiejętnościami krawieckimi.

Rolety rzymskie krok po kroku

Potrzebne materiały i narzędzia: dowolny rodzaj tkaniny na roletę (np. atłas), materiał na podszewkę,  cienka tasiemka (dopasowana kolorystycznie), miękki rzep (szer. ok. 5 cm), mechanizm rolety rzymskiej, aluminiowy drążek obciążający, listewki, nożyczki krawieckie, kreda

1.Wybieramy tkaninę (dopasowaną kolorem i fakturą do wystroju wnętrza) i wycinamy odpowiedniej wielkości fragment. W tym celu mierzymy wysokość okna (od karnisza do parapetu), pamiętając o kilkucentymetrowym zapasie. Szerokość wyciętego pasma powinna być dłuższa o ok. 50 cm od karnisza.

2.Tkaninę na roletę zszywamy z podszewką (szwami do środka).

3.Przy pomocy kredy i linijki zszyte materiały dzielimy na dwie równe części. Wzdłuż linii dzielącej obydwa pasma tkaniny wszywamy tasiemkę (na listewki utrzymujące roletę w pożądanym kształcie).

4.Starannie obszywamy brzegi pociętych tkanin. Dekorujemy tasiemkami.

5.Na wewnętrznej stronie górnej krawędzi tkaniny wszywamy rzep.

6.W dolnej krawędzi rolety pozostawiamy miejsce na wsunięcie aluminiowego drążka.

7.Na ścianie nad oknem instalujemy mechanizm rolety, a następnie przytwierdzamy do niego roletę, przyklejając miękki rzep (do twardego na mechanizmie).

8.Montujemy sznurki do regulowania wysokości rolety.

 

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie aranżacji okiennej jest doszycie tkaniny do gotowej rolety w stonowanym odcieniu. W zależności od stylistyki pomieszczenia mogą to być ozdobne falbany przytwierdzane do dolnej krawędzi rolety, dekoracyjne marszczenia poszczególnych pasm materiału, bądź jedynie wycięte fragmenty tkanin tworzące oryginalny wzór na neutralnym np. pastelowym tle rolety (kwiaty, gwiazdki, figury geometryczne, postacie z bajek).