Gotowe zasłony na szelkach lub przelotkach do salonu

Dekoracja okien w salonie dopełnia aranżację całości, nadając wnętrzu indywidualny charakter. Można w tym celu skorzystać z klasycznych metod zdobienia albo sięgnąć po nowoczesne rozwiązania. Długie, gładkie i proste zasłony o stonowanej barwie to doskonały pomysł na wzbogacenie szykownych salonów, natomiast intensywne kolory okraszone nietuzinkowym wzorem pasować będą do designerskich aranżacji. Klasycznie urządzone wnętrza najlepiej sprawdzą się w połączeniu z jednobarwnymi tkaninami pozbawionymi dodatkowych zdobień, choć odważniejsi dekoratorzy  mogą również sięgnąć po oryginalne faktury i wymyślną ornamentykę.

 

GOTOWE ZASŁONY

Zasłony szyte na miarę uwzględniają indywidualne potrzeby klienta. Wyjście naprzeciw oczekiwaniom kupującego ma jednak odzwierciedlenie w stosunkowo wysokiej cenie produktu. Zdecydowanie tańsze rozwiązanie stanowią gotowe zasłony o wymiarach dostosowanych do powierzchni typowych okien i standardowej wysokości ścian w pomieszczeniach.

Najczęściej kupowane są zasłony na szelkach stałych (do zawieszenia na drążku karnisza) lub zapinanych na rzep oraz zasłony na przelotkach (plastikowych lub metalowych przewlekanych przez karnisz). W zależności od wybranego modelu (przede wszystkim rodzaju tkaniny i wymiaru) to wydatek rzędu 70- 150 zł. O wiele droższe są naturalne materiały (200- 300 zł), w przeciwieństwie do ich syntetycznych odpowiedników.

 

ZASŁONY DO SALONU

Zasłony do salonu powinny idealnie współgrać z wyposażeniem wnętrza, kolorem ścian, stylistyką mebli, ozdobnymi dodatkami. Ponadto muszą być dopasowane do pozostałych dekoracji ścian. Tłem dla designerskiej, bogato zdobionej zasłony o oryginalnej fakturze powinna być subtelna, gładka firana, natomiast w przypadku klasycznej, prostej zasłony w stonowanym odcieniu można sięgnąć po nietuzinkowy wzór firanki.

W zależności od wystroju pomieszczenia sprawdzą się zarówno prześwitujące, jak i całkowicie kryjące tkaniny; zwiewny woal i szykowna satyna; efektownie połyskująca i matowa faktura; designerskie  wzory geometryczne i klasyczne motywy kwiatowe; delikatne odcienie pastelowe i odważne zestawienia kolorystyczne.

Salon w stylu prowansalskim można uzupełnić gładkimi, białymi zasłonami na przelotkach przewiązanymi w połowie ozdobnym sznurem. Salon w stylu skandynawskim warto wzbogacić kremową zasłoną do ziemi o matowej fakturze, natomiast pomieszczenia urządzone w stylu angielskim wymagają długich, ciężkich zasłon w jasnych odcieniach (pastele, subtelny błękit, pudrowy róż, beż) bądź stonowanych brązach i zieleniach. Można sięgnąć po tkaniny okraszone motywem kwiatowym.

Natomiast salon w stylu glamour będzie idealnie komponował się z dwukolorowymi zasłonami w kontrastowej kolorystyce np. fiolet z beżem, granat z grafitem, czerwień z pomarańczą, śliwka z żółcią, błękit z bielą, brąz z cytryną, turkus z ecru.