Tanie firany na metry z markizety, organtyny, żakardowe

Okna domów i mieszkań najczęściej udekorowane są prześwitującą lub półprzezroczystą firanką. W sklepach z tekstyliami nie brak tego typu ozdób zróżnicowanych pod względem rodzaju tkaniny, faktury, koloru, kształtu, a także ceny.

Gotowe firany to szybki sposób na wzbogacenie wystroju wnętrza, a szeroki wybór oferowanych modeli pozwoli na indywidualne dopasowanie do charakteru wnętrza. Mogą to być zarówno gładkie, śnieżnobiałe firanki z woalu, jak i wzorzyste zazdrostki z gipiurą, bądź ręcznie malowane, dziergane, haftowane. Alternatywą dla gotowych produktów o standardowych wymiarach są firany metrażowe idealne do okien o nietypowej powierzchni.

 

FIRANY NA METRY

Gotowe firanki doskonale sprawdzają się przy typowej powierzchni okien i standardowej wysokości ścian. Jednak do niektórych wnętrz odpowiednie będą jedynie firanki metrażowe. Wówczas klient sam decyduje o szerokości kupowanej (zamawianej) tkaniny. Sugerowana jest tylko wysokość firanki- mogą być zarówno krótkie (poniżej 50 cm)  jak i długie, nawet 3-metrowe, modele. Zakupiony pas materiału należy obszyć po bokach, a przy górnej krawędzi wszyć grubą tasiemkę ułatwiającą montaż. W zależności od wybranego rodzaju tkaniny i wysokości firany zapłacimy od ok. 5 do 30 zł za metr bieżący materiału.

 

FIRANKI Z MARKIZETY, ŻAKARDU, ORGANTYNY

Firany z markizety, doskonale imitujące wygląd firanek żakardowych, są dużo bardziej wytrzymałe na rozciągnięcia i odporniejsze na zabrudzenia. To tani i funkcjonalny sposób dekorowania okien- idealny zarówno do szykownych, przestronnych salonów, jak i małych, przytulnych kuchni. Subtelna, zwiewna markizeta najczęściej jest gładka, choć spotyka się także wzorzyste modele- z aplikacją, haftem, gipiurą. Za metr bieżący firanki z markizety (o wys. 250 cm) zapłacimy ok. 12- 15 zł. Do całkowitej ceny należy jeszcze doliczyć koszt obszycia boków i wszycia taśmy marszczącej przy górnej krawędzi.

Firany żakardowe to najpopularniejszy sposób na dekorację okien. Klienci mogą wybierać spośród nieograniczonej ilości proponowanych wzorów- kwiatowych, geometrycznych, tradycyjnych i nowoczesnych. Firanka metrażowa z żakardu (o wys. 250 cm) kosztuje od 10 do 25 zł za metr bieżący.

Równie często stosowaną metodą zdobienia wnętrz jest firana z organtyny– cieniutkiej, prześwitującej tkaniny poliestrowej (5- 25 zł za mb). Kosztowniejszą alternatywę stanowią firany z organzy– przejrzystej tkaniny wykonanej tradycyjnie z przędzy jedwabnej (50- 200 zł za mb). Tańszym odpowiednikiem jest organa bawełniana (ok. 30 zł za mb) i z dodatkiem włókien syntetycznych (ok. 20 zł za mb).